31 травня Всесвітня організація охорони здоров’я оголосила Міжнародним днем боротьби з тютюнокурінням. А це означає, що в цей день ми повинні подбати про права людини на чисте повітря, потурбуватися, щоб люди, котрі не курять, не стали заручниками тих, для кого цигарка стала невід’ємним атрибутом життя.
В усьому світі ця шкідлива звичка є однією з найголовніших причин смертності, яку за бажання людство могло б відвернути. Але якщо така ситуація продовжуватиметься й надалі, 500 мільйонів людей, або 9% населення світу, ризикують померти від куріння. Науково доведено, що існує безпосередній зв’язок між тютюнопалінням та збільшенням випадків захворювання на рак легень: у людей, які не курять, рак легень зустрічається приблизно у 15 разів рідше, ніж у курців. Нині підраховано - людині, яка за своє життя викурила 200 тис. цигарок, раку легень практично не уникнути.
До того ж куріння призводить не лише до раку легень, але й до раку підшлункової залози, негативно впливає на стан судин. У любителів тютюну ослаблений організм - ніщо не минає безслідно.
Чи справді сигарети з поліпшеними фільтрами, чи так звані легкі, завдають менше шкоди, аніж звичайні - ніхто не підраховував. Сьогодні людина курить одні сигарети, завтра - інші. До того ж, полегшені сигарети з’явилися не так давно - 5-10 років тому. Тож висновки робити передчасно - їхні прихильники просто не встигли ще викурити свої 200 тисяч сигарет.
Ще десять років тому жінка з сигаретою в руці всіх дивувала. Нині це звичне явище. Досі жінки майже не хворіли на рак легень, у них він виявлявся у 20 разів рідше, аніж у чоловіків. Але відтоді, як представниці прекрасної статі почали активно курити, статистика значно погіршилася. Навіть у школі дівчатка курять. За результатами опитування, проведеного фахівцями Рівненського обласного центру здоров’я, 35% хлопців та 20% дівчат у нашому місті курять постійно, при цьому 15% із них вперше «познайомилися» з цигаркою у віці 8–9 років. Щороку до відділення анестезіології та інтенсивної терапії Рівненської обласної дитячої лікарні з діагнозом «тютюнове отруєння» потрапляють 3-4 підлітки.
Щодо реклами тютюнових виробів, то 80% молоді відповіли, що саме вона спонукає спробувати цю продукцію. А на запитання, яких заходів необхідно вжити, щоб зменшити кількість споживачів тютюнових виробів, 60% респондентів відповіли: заборонити рекламу; збільшити ціну на цигарки пропонують 10% відсотків опитаних, а 5% вважають, що необхідно дотримуватись вікових норм відпуску сигарет у торговельній мережі.
У нашій державі, як і за кордоном, намагаються змінити ситуацію законом, який забороняє курити в громадських місцях, транспорті. Солдатам в армії вже не видають пайок із цигарок. У фільмах позитивні герої менше затягуються смаковито сигаретою. Однак тютюнових виробів і нині виробляється та продається надзвичайно багато. Тож виникає думка, що виробники стають багатіями за рахунок нашого здоров’я, адже мало писати на пачках сигарет «МОЗ попереджає», необхідно переконувати любителів тютюну іншими методами. Якщо батьки та педагоги самі курять, то неможливо виховати дітей байдужих до куріння.
Тому закликаємо всіх, хто ще перебуває у цигарковому полоні, хоча б у цей день утриматись від шкідливої звички. Пам’ятайте, кожний, хто кидає курити, виграє найцінніше - здоров’я. Отже, бережіть власне здоров’я і здоров’я тих, хто вас оточує.