"Ми вважаємо, що людина в соціальній групі в кожен момент часу виявляє один зі станів" Я "- батьків, дорослих або Дитину. ... У так званих" зрілих людей "контроль за поведінкою майже всі час здійснює Дорослий, але й у них, як і у всіх інших, Дитина може прорватися до влади, і тоді з'являються дивного результату ...

"

(Ерік Берн. Ігри, в які грають люди.)

Люди не дорослішають. Вони старіють, так і не подорослішав. Це серйозне знання. Великий Секрет планети людей. Колись я прочитала про нього в книжці Еріка Берна. Потім забула. А потім вже почала розуміти і бачити сама.

У кожній жінці, якщо придивитися уважніше - зняти з неї лушпиння загальноприйнятих норм, яку вона на себе з переляку начепила - так от, в кожній сидить дівчинка. В одних - пухка, з надутим губою, разобіженная на все навколо, незрозумілий, недокоханості мамою. В інших - відчайдушна шибайголова, отака Пеппі Довгапанчоха, із вихром і постійною пустотливий лайкою не зі зла, а так, до слова ... У кожному чоловікові, навіть якщо це чинний і сановний Мен, насилу повертаючий шию, в кожному, навіть такому, сидить пацан. Іноді настільки тупий пацан ... - не знаю, щоби з ним зробила, коли б я його мамою. Але Мена за п'ятдесят, він великий політик, я бачу його лише по телевізору, і навряд чи щось його виправить ...

От за що я нас всіх люблю. За ці наші маски, які ми натягуємо до місця і не до місця. За ігри, в які заграємося так, що самі в них віримо. Світ помилково ділить людей на молодих і старих. Цим поділом, як будь-яким іншим: на багатих і бідних, жадібних і щедрих, дурних і розумних (можна перераховувати безкінечно), цим поділом тільки задаються правила гри. Гра називається "Загальноприйняті норми". Прийняв правила і вже крок вправо - крок вліво - "розстріл". Відповідаєш - живеш як усі. Спочатку тут працюєш до упаду про себе не думаючи. Потім старієш і винуватиш людей, що вони не думають про тебе. Се ля ви.

Я знаю одну красуню 73 років, яка в 55 почала все спочатку, пішла на пенсію, відкрила свій бізнес, розбагатіла, а тепер меценатство, носиться рожевощоку по місту від одного фуршету до іншого, тусується ... Бачила її якось, біжить від машини до під'їзду, аж підстрибує від надлишку енергії ... Їй вистачило розуму не прийняти ці загальні правила. Вредная, мабуть, в неї дівчинка сидить - не погодилася старіти!

І я пам'ятаю, як моя мама пішла відразу ... Просто занурилася в ці страшні слова з головою: СТАРІСТЬ, ОДИНОЧЕСТВО, життя закінчилося ... Повірила в них, захворіла і пішла. Бідна моя дівчинка, мама, а я дурна була тоді, безглуздо так тебе не зрозуміла. Треба було взяти за руку, повісті на луг ромашки рвати, сміятися до упаду, бути поруч, бути разом. Тільки тепер розумію.

Господи, як багато дурниць ми умудряємося наробив за наше життя! З яким дитячим впертістю наступаємо і наступом на одні й ті ж граблі. І боляче до сліз, і ні кроку назад! Хоч би граблі нові купили, чи що.

Дівчина 53 років, моя сусідка, загралися в начальника. Я розумію, вона начальниця, звичайно, у неї така робота. Але ось вона вже вдома, а брови, як і раніше зрушені, губи стиснуті - сімейна бригада не виконала план з прибирання території. Громи і блискавки! Будинки розлад. Донька з чоловіком і немовлям зриваються в ніч незрозуміло куди. Чоловік ховається в запій. Начальниця півночі ридає у мене на кухні, розмазуючи соплі і дивуючись: "я їм - все, а вони мені що?". А змінила б тему ще до того, як до хати ввійти - і все було б нормально. Є більш підходящі для домашнього життя гри. Дочки-матері, наприклад. З чоловіком теж давно пора пограти в приємне для обох, а то мужик зовсім без ласки пропадає ...

осмислення - ось чого бракує. Одна з ігор нашого часу для мене називається "Білка в колесі". Колись дітям посміхнутися, книжкою зачитали до ранку, зовсім ніколи побачити, як з'являється перша весняна зелень ... полінуватися півдня безтурботно і щасливо, не колупаючись в заломах, не виужівая звідти якісь нові надумані проблеми. Просто зрозуміти - КУДИ І НАВІЩО - ніколи. Занадто зайнята (або зайнятий, чоловіків це теж стосується). З ранку і до глибокої немочі. Ще не випаде з колеса на узбіччя життя. Ще не обскачут на повороті інші, більш молоді білки, жваво перебираючи лапками всередині своїх коліс.

Одна така, вже випала, час од часу дзвонить мені млосно, скаржиться: як-то все нездужає, не складається, що робити далі - незрозуміло ... Що можеться - не хочеться, а що хочеться - не можеться. Дитячий садок.

Свідомо живе людина вміє приймати рішення. Чи не мириться із ситуацією, не впадає в образи, не ховається від проблем. Він розмовляє з собою. І це не шизофренія. Іноді дуже важливо домовитися з самим собою про якісь речі. І якщо навчимося домовлятися всередині себе: зі своїм розперезалися або переляканим Дитиною, з батьками, качає права, із занадто нудним Дорослим - то і з іншими людьми в зовнішньому світі ми точно зуміємо домовитися.

І якщо вам важливо достукатися до людини (хто б це не був - сусід, якого ви випадково затопили або ваш обурений начальник), відкрити його, розташувати або заспокоїти, найкраще, що ви можете зробити, -- погладьте його Внутрішнього Дитину за вихрястий голівоньці, скажіть йому щиро, що він чудовий, найкращий. І машинка в нього найкрасивіша, і будиночок, і звичайно ж, він у всьому по-своєму правий. І ви її дуже любите.

Ось побачите: в глибині очей цього дорослого, стомленого або обуреної людини обов'язково спалахне маленький теплий вогник - і може бути, не відразу згасне.

Автор: Лана Тернер

джерело