Останнім часом у своєму професійному спілкуванні (у ролі психолога) натикаюся на одну і ту ж проблему у різних людей: вони задають питання, в результаті рішення починається з одного і того ж.

Симптоми: апатія, панічні атаки, перепади настрою, важко прокидатися вранці ...

Хтось помічає, що став рідше усміхатися. Наче людина не живе, а бреде по життю, аки бурлаки з відомої картини. Без мети, з погаслими очима. Прокидається, тому що "треба". Звичка. Дім-робота, робота-дом. Вихідні: прання-прибирання-готування. Розваги: пиво-чіпси-телевізор з несмішним "Кривим дзеркалом" по всіх каналах. Але все одно дивишся, як паралізований.

- Не хочу такого життя ... - сумно констатує співрозмовник.

- А чого хочеш?

Це питання викликає, як мінімум, здивування. Іноді - ступор. Здавалося б, просте питання викликає таку реакцію. Відповісти на нього відразу можуть не всі. З тих, хто скаржиться на описані вище симптоми - практично ніхто.

До речі, можете перевірити себе прямо зараз. Чого ви хочете від життя? Напишіть це ...

Чи швидко вдалося знайти відповіді? Наскільки вони прості і точні? Чи є пункти-заперечення? Наприклад: "хочу, щоб НЕ було проблем" або "хочу іншу (НЕ таку) роботу". У нашому випадку подібні відповіді в залік не йдуть. Те, що хочеться чогось іншого, ніж зараз, ясно і так. Впало настрій, сіро-тягучі думки, постійна втома говорять про глухому куті і необхідності змін красномовно переконливим.

А як щодо відповідей на кшталт:

- мені б тільки з боргами розрахуватися;

- хочу заміж - вже б за кого-небудь;

- роботу б знайти -- хоч якусь, головне, щоб платили вчасно ...

І так далі в тому ж дусі. Якщо ваші бажання описані подібними виразами, озирніться. Можливо, щось таке ви вже маєте. І грошей постійно немає: ніби, тільки отримала, відразу - за газ, за світло, за школу, на "поїсти" і знову впору в борг брати. Та й чоловічок поруч є - так, ні риба, ні м'ясо ... Тільки помани пальцем, буде поруч: він такий - хто поманить, туди і йде ... А робота ... Є - не "фонтан", звичайно. Платять копійки, але вчасно. Сьогодні це рідкість ...

Такі бажання, швидше за все, продиктовані страхом і недовірою до життя. Ну, ще нелюбов'ю до себе: хіба можна людині, яку любиш усім серцем, бажати бідності, сірості і рутини? За що себе так карати? Що лякає?

Взагалі, це не так важливо. Важливіше зрозуміти інше: коли не знаєш, куди йдеш (не знаєш бажань - не ставиш цілей), куди-небудь, в будь-якому випадку, прийдете. Але куди - велике питання. І, швидше за все, по дорозі будете виконувати чужі бажання - тих щасливців, які з ними (бажаннями) визначилися. А ви - всього лише людино-ресурс в чужому плані. Хочеться бути людино-годинами, квадратними метрами настелений підлог або гігабайтами інформації, обробленої тобою на офісному компі? Ні-і-і-і? Тоді навіщо робите це з собою?

Не вірите, що ви саме цим займаєтеся? Тоді порахуйте, скільки часу витрачаєте на реалізацію чужих планів: начальника, колег, друзів-товаришів, численних родичів. В чому ваш інтерес? Окрім грошей, звичайно, і страху, що інакше вас не зрозуміють.

Давайте трохи потренуємося. Уявіть, що ваше життя забезпечена всім. Ви, ваші близькі і ще пару поколінь нащадків ні в чому не будуть мати потребу до кінця життя. Чим ви займалися б тоді? До чого прагнули б? Спробуйте уявити собі цю ситуацію і себе в ній? Відпустіть уяву. Нічого не оцінюйте. Просто спостерігайте.

Намалюйте свої відчуття або напишіть оповідання на цю тему. Можна те й інше. Залиште свій твір десь у полі зору. Нехай воно нагадує про бажання.

Залишається сама малість: зважитися стати цим. І зовсім не обов'язково відразу рухати грандіозні проекти. Чому б не почати з малого? Адже людина в мріях далеко не завжди займається речами, які вимагають неймовірних грошових витрат або титанічних зусиль. Спробуйте побачити в ньому те, що є у вас. Він любить малювати або пише дитячі оповідання? Що заважає вам робити те ж саме? Хай поки що у вільний від роботи час.

Він зустрічається з цікавими людьми? Чому б вам не шукати подібних зустрічей?

Веде гурток дитячої творчості? Хіба хтось забороняє вам?

Як? Це вже інше питання. Якщо він з'явився, можете себе привітати. Ваші мізки почали шукати варіанти. Раніше вони не робили цього тому, що установка була інша: "Хто я такий/така? Що я можу? У мене ніколи нічого не вийде". Несвідоме замість рішень шукало підтвердження цій установці.

Інше питання - інша відповідь. Недарма мистецтво ставити запитання цінувалася в багатьох культурах і духовних традиціях. Має сенс цього повчитися ...

Але вистачить, мабуть, на сьогодні. Давайте для початку дозволимо собі розглядати свої бажання і зважитися рухатися до них. Питання "як?" нехай стане фоновим. Можливо, відповіді почнуть приходити раніше, ніж ви думаєте.

Удачі вам і сміливості. Буду рада, якщо поділіться своїм досвідом.

Автор: Ольга Гриценко
Джерело