Будь то школяр, студент або курсант в автошколі – з екзаменами зустрічаються всі. І значна частина успіху на них залежить безпосередньо від вас. Зупинимося, мабуть, на найважливіших моментах підготовки, які допомогли успішній здачі не одного іспиту.

Якщо процес навчання проходив безупинно, мається на увазі без пропусків і «халяви», то складання іспитів пройде без особливого напруження. Але поговоримо не про це. Напевно, кожен з нас раз або два пропускав який-небудь предмет, дисципліну, ну або просто нехотя слухав викладача. Толк один і той же. Але наближається час іспиту. Що робити? Питання, колись так уміло поставлене Чернишевським в заголовок свого роману, бентежить вас і наводить паніку? Заспокойтеся!

Отже, до іспиту три дні (візьмемо саме цей мінімальний відрізок часу, за який можна досить добре підготуватися). Перед очима список питань і список літератури. Почніть з другого. Дуже важливо підібрати джерела інформації, по яких саме вам простіше і зручніше готуватися. Я дуже часто не могла читати «хороших», як говорили мої одногрупники, авторів саме через те, що стиль видавався мені важким.

Підручники вибрані. Крок № 2. І тут же два шляхи подальшого слідування. Перший, більш трудомісткий, але в той же час якісніший – складання тезового конспекту з усіх питань. І хай вас не лякає те, що цих самих питань п'ять або шість десятків – все встигнеться. Другий – учення по книзі, але, чесно кажучи, не раджу. Процес записування під ваше ж диктування питань тренує відразу три види пам'яті – механічну, зорову і слухову (головне, вголос промовляйте) – а це вагомий вклад у ваші майбутні бали.

Короткий тезовий конспект готовий. Це, як правило, займає день, але повністю. Далі можна трохи відпочити: нікому ще не допомагали три дні безперервного зубріння. Змініть вид діяльності, положення, приміщення. Бажано, на свіже повітря і негайно! Наступний день присвятіть заучуванню і розумінню того, що написане. Допоможе «добра душа», хто-небудь з ваших однокласників/одногрупників/однокурсників, хто досить добре знається на питанні, вами поки не настільки досконально вивченому. Процесу запам'ятовування допомагає музика. Так-так, вам не вчулося, вона не заважає і не збиває з думки. Але тут теж свої підводні камені, тому що музика, про яку я говорю, це Моцарт, Бетховен, Вівальді – список класиків будь-який, лиш би вам був до душі.

Другу добу краще всього було б закінчити коротким повтором всього, що написане у вашому тезовому конспекті. Повторили – і спати. Сни, до речі кажучи, гарантовані: лікарями доведено, що коли пам'ять перенапружена, сни досить часті.

Останній день перед іспитом. Можна витратити годинку на детальний повтор конспекту у будь-який час доби. Бажано, щоб в списку питань не залишилося тих, що не готові зовсім. Це дуже велике нервове навантаження, і вас вона збиватиме. Якщо є такі, що знайти зовсім неможливо, – пропишіть хоча би власну точку зору з даного питання (але, знову-таки, не завжди підійде, лише для гуманітарних предметів).

Ніч перед іспитом. Я не прихильник зубріння в цей час, але якщо ви закореніла сова, то страху великого в цьому немає. Всім останнім «протипоказую» (так, саме лікарською термінологією) ніч «зубрити», а вранці на іспит – толку не буде. Невеликий повтор – і спати. Можна на ніч випити гарячого молока – заспокоює, робить сон міцнішим, а стан – розслабленішим.

Завершуючими рисами свого списку порад поставлю ті дрібниці, які можуть послужити вірну службу. Окрім класичної музики і традиційного «стимулятора мозку» – шоколаду, я запропоную запах бузку в кімнаті – сприятливо впливає на пам'ять. А також жовті або бузкові тони перед очима. Психологи говорять, що корисно. Але кімнату, природно, перефарбовувати не варто. Обмежтеся листами паперу або предметами побуту згаданих відтінків.

Вранці – поживний сніданок і НІЯКОЇ кави: і так нервовість підвищена, не варто її зайвий раз смикати. Я часто обмежуюся мюслями і зеленим чаєм з шоколадом. А щодо решти – заспокойтеся і подумайте про те, що вся ця робота має бути виконана не дарма. І вперед, підкорювати висоти, нехай навіть виражені в балах!..

Джерело