Чому блискуче навчання в школі не завжди приводить до успіху в дорослому житті? Спробуємо розібратись…

Бранець чужих очікувань

Прагнення все в житті робити на «відмінно» найчастіше зароджується в ранньому підлітковому віці. Це один з проявів юнацького максималізму. Зростає здібний хлопчик або розумна дівчинка – кумир в сім'ї, все його нахвалюють, всі ним милуються... І поступово цей кумир теж починає милуватися собою, йому приємно, що він хороший. Він хоче все робити краще всіх або вже взагалі не робити те, що не може зробити краще за інших. Він отримує задоволення від того, що інші думають, який він молодець, наскільки він кращий за всіх.

Так людина стає бранцем чужих очікувань. Всі чекають від нього успіху, і він старається щодуху. Він вже не може дозволити собі бути невдахою.

Але в житті не буває так, щоб успіх супроводжував нас завжди. Колись трапляються і невдачі. Вони нікому не приємні, але все-таки невдача – не привід, аби впадати в депресію або зламатися. Проте саме це може статися з відмінником, в якого немає досвіду переживання маленьких програшів і великих поразок.

Відмінник у дорослому житті стає надмірно обережним, він не ризикує звалити на себе ношу лідера, йому більше подобається бути помічником лідера, експертом, аналітиком. Він може стати досвідченим референтом, шанованим професором, глибоким фахівцем, але не керівником. Він не в змозі приймати рішення в умовах браку інформації, надлишку інформації або спотворення її, що доводиться робити лідерові, керівникові, начальникові. Відмінник не може вийти за кордони своєї компетентності, тому що боїться вирішити завдання неправильно. Він робить те, чому його учили в школі, в інституті, він дограє очікування оточуючих, він трамвай, який їде по прокладеній дорозі, але не може самостійно звернути в ту або іншу сторону.

Перетворювач сонного царства

Інша справа – трієчник. Він з дитинства знає, що таке невдачі. Так, він частенько не міг в школі вирішити якесь завдання, але він вчився викручуватися, ходив з повинною головою, справлявся з приниженням в програші і радів не завжди заслуженим перемогам. Це зробило його гнучким в спілкуванні і психологічно стійкішим.

Трієчники виходять за кордони власної компетентності – і виграють, а відмінник слідує канонам, він вийти за кордони своєї компетентності боїться, а раз не ризикує, значить, і не пити йому шампанського.

Ще одна особливість будь-якої соціально успішної людини, будь то підприємець або політичною діяч, – він незалежний від громадської думки. Він, як казковий Іван, кидається в казани з киплячою водою: займається то дискотеками, то рекламою, то птахофабриками, тому що не боїться діяти в умовах невизначеності, чого боїться відмінник. Наш трієчник не прагне обігнати всіх, що якраз робить п'ятірочник. Відмінник хоче бути кращим за всіх в тій області, де він знавець, на тій дистанції, де біжать всі. А наш Іван лізе туди, де ніхто ще не був, куди ніхто не здогадався побігти. Він новатор, перетворювач сонного царства.

Чому відмінник боїться «казана»? Будь-яка нова справа передбачає, що ти виступаєш в ролі дилетанта. І будь-який успіх починається з якихось втрат. Відмінникові незатишно в шкірі дилетанта. Трієчникові цю роль грати легко. Відмінник, звиклий до перемог, хворобливо переносить втрати. А трієчник стільки раз виглядав блідо, що чергова невдача не виб'є його з сідла. Йому все одно, що про нього пліткуватимуть. У нього є мета, і він соціально незалежний. Ми бачимо таких людей на політичному олімпі. Вони абсолютно спокійно відчувають себе під час жахливого гамору преси, вони зовсім не переживають, коли їм нав'язують образ головного сукиного сина країни, дурня, блазня, злодія або героя.

Ось три основні якості, які можуть зробити трієчника людиною успішною, – внутрішня незалежність від думки оточуючих, велика гнучкість і наявність мети.

Приклад Барона Мюнхаузена

А чи може відмінник пересісти з трамвая, який рухається по уторованій дорозі, в потужний всюдихід, який не забуксує ні на якій дорозі? Або, якщо вдатися до іншої алегорії, чи може він, як Мюнхаузен, витягнути себе за волосся з болота соціальних очікувань суспільства?

Може, хоча зробити це йому буде нелегко. Але у нього є помічник – його світла голова, його інтелект.

* Перше, що повинен зробити наш відмінник, – поглянути на себе з боку, але не очима оточуючих, а очима... Бога або хоча б своїми власними. Поговорити з самим собою. Цей діалог з самим собою був в культурі багатьох інтелігентів, коли кожна людина, хоч трохи заклопотана своїм розвитком, вела щоденник. Щоденник дозволяє поглянути на себе з боку – перечитати свої старі записи як записи чужої людини. І, відсторонившись, зрозуміти, який же ти і яким ти хочеш стати. У психології таке усунення від самого себе називається рефлексією.

Примітивніший варіант рефлексії – розгляд старих фотографій. Ось яким я був колись – не такий, як зараз. Що я тоді хотів, про що мріяв? Чому у мене це не вийшло?

* Друга дорога – діалоги з кимось про себе. Спільні роздуми, чому ти не можеш себе реалізувати. Краще, звичайно, якщо ці бесіди проходить з професіоналом – практикуючим психологом.

* І третя дорога – поставити самому собі головні питання: що в моєму житті не так? Що заважає мені робити те, що я ніколи не робив? І, нарешті, що я сам для себе хочу, що хочу зробити в цьому житті?

Звичайно, якщо почати роздумувати про такі речі, знайдеться безліч поважних причин не тягнути себе за волосся з болота. Але треба посидіти біля казкового каменя на роздоріжжі. Біля того, на якому написано: «Направо підеш... Наліво підеш...» Наш відмінник в юності цю розвилку проскочив. Вірніше, його провели через неї батьки.

Адже там, біля каменя, не три дороги, а п'ять: можна ще повернутися додому до мами, можна нескінченно сидіти в роздумах. Психолог порадить вам, розміркувавши, все-таки кудись їхати. Герой, звичайно, поїде туди, де втратиш голову. Обиватель – туди, де одружуєшся. Більшість вибере саму уторовану дорогу – дорогу компромісу, де втратиш коня, зате голова залишиться цілою. Але насправді не так важливо, куди їхати. Головне – рухатися вперед. Попереду будуть ще і інші перехрестя, і нові вибори. І не факт, що ти втратиш коня: може, якось вивернешся. І голову втратиш навряд чи... Але якщо не рухатися – застій, страх перед всім новим, звернення до минулого, а потім і втрата інтересу до життя…

Джерело