Найнадійніший засіб запобігання небажаній вагітності – слово «ні». Усе ж, який метод контрацепції справді захистить? Навряд чи ви отримаєте стовідсоткову відповідь на це запитання, але головні моменти потрібно знати. Попереджений – означає захищений.
     Якби люди певним чином не регулювали чисельність свого потомства, то жінки народжували б майже кожного року. А якби всі діти були запланованими, то нас було б мінімум утричі менше. Тож не дивно, що питання контрацепції турбувало жінок усіх віків і народів. Методів оберігання від небажаної вагітності існує чимало. Їх поділяють на бар’єрні, хімічні, хірургічні, природні та гормональні. Значно зручніше ділити методи контрацепції за ступенем надійності. Тож вони бувають надійними, середньої надійності, ненадійними та безглуздими. Як не дивно, найпопулярнішими в молоді виявляються ненадійні та безглузді методи. Не вірите? Перевірте.

     Трохи історії
     До наших днів збереглися традиційні секрети африканських і тибетських племен приготування різного зілля, настояного на травах і корінні. Приміром, єгиптянки вкладали в піхву губки, просочені солоним рисовим відваром, чоловіки використовували презервативи з тканини. У Древньому Римі й Древній Греції дуже популярними були вагінальні трубки, зволожені лимонним соком або оцтовим розчином. Жительки Південно-Східної Азії пили сік незрілих ананасів, а мексиканки – молоко зелених кокосів, китаянки робили спеціальний точковий масаж.   На Русі жінки парилися в гарячій лазні.
      Але, мабуть, найдавнішим і найпоширенішим засобом від небажаної вагітності був і залишається досі перерваний статевий акт.

      «Встиг – не встиг»
      Метод переривання статевого акту обіцяє чоловікам ранню імпотенцію, а жінкам розхитані нерви – ненадійний. Справді, це варварський метод, коли доводиться переривати статевий акт у найвідповідальніший момент. Власне процес неприємний і малоефективний (у 20 % чоловіків кілька крапель сім’яної рідини виділяється вже в ході статевого акту). Спеціалісти зазначають, що в разі його застосування кількість вагітностей досягає 30 випадків зі 100.
      Зрозуміло, що, застосовуючи цей вид контрацепції, чоловік має бути досвідченим, аби чітко знати свій організм і всі свої особливості, щоб за секунду до... встигнути „вийти”. Тобто потрібно довіряти чоловікові й бути в ньому впевненій, аби дозволити так робити. Тож варто задуматися, щоб не почути  «Ой, пробач, я не встиг» або щось в цьому плані.
      Про захист від інфекцій у цьому разі навіть мова не йде.
      Крім перерваного статевого акту, є ще два ненадійні способи контрацепції. Календарний метод – потрібно вираховувати «небезпечні» й «безпечні» дні. Температурний метод («небезпечні» дні обчислюють за температурою тіла) – дуже складний. Ці  методи вимагають великої акуратності й педантичності. У молоді це рідко виходить, і тому вони зазвичай «не спрацьовують». Про їхні переваги і недоліки можна прочитати в будь-якому джерелі.

      «Дякую дюрексу за синочка»
      На такі фрази нерідко натрапляєш на форумах, де обговорюють контрацепцію. Виробники презервативів обіцяють 98 % гарантії. Мої спостереження значно зменшують цей відсоток. Чи то більшість моїх знайомих потрапила в ті два відсотки…
      Як це не дивно, презервативи належать до засобів середньої надійності. Річ у тому, що надійними вважають презервативи, придбані в аптеці: їх потрібно  правильно зберігати й правильно використовувати. Хоча презерватив – єдиний засіб, який захищає від інфекцій, що передаються статевим шляхом (СНІД, гонорея, хламідіоз).
      Ви, певно,  думали, що він абсолютно надійний. Чи не так?
      Для продовження списку – сперміциди (пасти, свічки, пігулки, які вводять у піхву перед статевим актом). За умов правильного використання надійні відсотків на 75. Але ви спробуйте їх правильно застосувати! Важливо чітко дотримуватися інструкції. Не кожна пара сидітиме з годинником, чекаючи 10 хвилин, аби почалася дія «свічки». Крім того, ці методи спричинюють дискомфорт, у гіршому разі – дисбактеріоз або молочницю. Раджу почитати інструкцію перед уживанням. Побічну дію пишуть не «зі стелі».

      «Люба, ти не забула випити пігулку?»
      І чому тільки таких пігулок не п’ють чоловіки? Нам же ще народжувати потім потрібно буде…
      Оральні контрацептиви можуть дозволити собі лише впевнені в партнері люди. Щоб не писали в інструкції, чи не говорили в рекламі про останні технології, як би не переконували лікарі – усе одно більшість жінок від них набирає вагу. Причому не стільки в кілограмах, скільки просто «пливе» фігура. У них міститься багато гормонів (навіть сьогодні), усі мої знайомі, які їх починали вживати, округлялися скрізь. При тому, що пили дорогі та якісні й довго добирали їх із лікарем.
      «Коли я звернулася до гінеколога, аби дібрати контрацептив, він одразу ж дав мені направлення на аналізи й порадив обстежитися в інших лікарів, – розповідає Євгенія. – Після тривалих перипетій з аналізами на руках він назначив мені «Ярину». Уже через тиждень після прийому виявила в себе таку побічну дію, про яку навіть не йдеться в інструкції. Коли я сказала про це лікарю, то його відповідь мене вразила наповал: «Ну… можливо… вона тільки недавно з’явилася. Нам тут рекламку приносили… Спробуймо щось інше». Цієї побічної дії я не знайшла в інструкції навіть через три роки після появи препарату».
      Ось промовистий приклад, як часто добирають гормональні контрацептиви.

      «Там же спіралька всередині»
      Внутрішньоматкову спіраль ставлять на декілька років тільки після народження першої дитини. Принцип дії: спіраль не дає закріпитися заплідненій яйцеклітині (це важливо для віруючих жінок – такий собі міні-аборт кожного місяця). Більшість жінок, які користуються нею, – задоволена. Незадоволені скаржаться на постійний біль унизу живота, порушення циклу й т. ін. Спіраль захищає лише від внутрішньоматкової вагітності. Ембріон може розвиватися в маткових трубах, наслідком чого стає розрив, далі – лікарня.
      «Про свій випадок ніде не читала і не чула. Коли моїй дитині виповнилося півроку, я поставила спіраль на п’ять років. Думала, що на п’ять… через півроку моя спіраль зламалася: просто вилетіла одна її частина. Мій гінеколог у це не повірив. Але коли дістав другу половинку, сказав, що за тридцять років досвіду вперше таке бачить, – сміється Оксана. – Наступного разу проситиму гарантії від виробника».
      Кільце, яке вдягають на шийку матки раз на місяць, може «перекочувати» на статевий орган партнера. Гормональний пластир «відлітає» або має неестетичний вигляд. То як же ще можна вберегтися?

      «Мабуть, я дострибалася»
      Перевіривши вищезгадані «винаходи» людства й отримавши «дві смужечки на тесті», жінки вдаються до «народних, перевірених» методів. Власне вони і потрапляють до списку безглуздих. Шматок лимона, пігулка аспірину, господарське мило, пепсі-кола, розчин оцту і марганцівка – це неповний список того, що жінки умудряються ввести в піхву. Гінекологи застерігають, що ці способи мають низьку ефективність. Контрацептивного ефекту досягають завдяки зміні середовища піхви, у якому сперматозоїди можуть втрачати свою рухливість. Необхідно пам’ятати, що застосування таких способів багате порушенням мікрофлори піхви, це призводить до певного дискомфорту і навіть до захворювань.
      Винахідники ще змочують шматок вати в одеколоні й обтирають голівку члена перед уведенням. Цікаво дізнатися, що відчувають при цьому чоловіки…
      «Мабуть, я дострибалася», – сказала мені однокурсниця. Їй хтось сказав, що відразу після сексу потрібно пострибати. Але «витрусити» сперматозоїди неможливо. Середня швидкість сперматозоїда – 3 мм на хвилину (на прямій дистанції вони рухаються в 10 разів швидше). Спробуйте позмагатися: хто швидше.

      Пігулка завтрашнього дня
      Часто буває (чи правильніше – частіше за все буває) спонтанний секс, а жоден із партнерів не має при собі протизаплідних засобів. Чи, наприклад, рветься презерватив. Що робити в цій ситуації? Сподіватися на «пронесе» страшно, щось робити потрібно терміново – у найближчі 72 години. Тільки після консультації з лікарем можна випити «Постинор». На жаль, деякі дівчата зловживають «пожежною» контрацепцією, а це призводить до тяжких наслідків.
      Звичайно, існує значно більше видів контрацепції, що допомагають уникнути незапланованої вагітності. Ефективність кожного методу суттєвою мірою залежить від уміння користуватися ним. Тож найбезпечнішим буде такий секс, після якого жінка не побоїться народити дитину, якщо щось «не спрацює».

Джерело