Твій світ

Твій світ

Объявление

Новий соціальний проект, спрямований на пропаганду здорового життя, вирішення проблем повсякденного і особистого характеру. У нас немає сухих статей, які пропагують теорію. У нас цікаві і пізнавальні статті, поради, перевірені досвідом інших, переконливі факти. У нас є все, що вас цікавить, а якщо немає, то буде. Твій світ - зроби свій світ кращим

Информация о пользователе

Привет, Гость! Войдите или зарегистрируйтесь.


Вы здесь » Твій світ » Рак... Життя триває » Листи хворих, їхніх родичів і знайомих


Листи хворих, їхніх родичів і знайомих

Сообщений 1 страница 12 из 12

1

"Дорослі дуже люблять цифри", - помітив якось Антуан де Сент-Екзюпері. І цифри статистики найбільш повно демонструють дорослій людині такі прописні істини онкології як:

- здоровий спосіб життя й відмова від шкідливих звичок - основа профілактики будь-яких захворювань;

- раннє звернення й лікування дає найкращі результати в лікуванні рака;

- онкологічні захворювання виліковні (нехай і не завжди) навіть у занедбаних стадіях;

- строге дотримання рекомендацій онколога, систематичні огляди - краща профілактика рецидивів злоякісних пухлин;Пишіть нам. Ваш досвід, ваші знання і враження можуть бути багатьом корисні й повчальні.

- лікуватися потрібно тільки в онкологів. Слідування "народним" та неперевіреним "альтернативним" методам НЕМИНУЧЕ веде до занедбаності хвороби;

- підтримка, добре відношення навколишніх, їхня допомога значно полегшують стан хворого;

- можна жити повноцінним життям і почувати себе щасливим при будь-якій формі й стадії хвороби.

Але всі ми небагато діти. Приклади з життя, доброзичлива бесіда, підтримка людей, які вже зіткнулися з подібною проблемою, часто знаходять більш короткий шлях до нашого розуму й серця.

Матеріал узято з цього джерела

0

2

"...Як же боляче ранить ваша брехня..."

Мені 27 років. Чотири роки тому ми з чоловіком чекали появи на світ нашої донечки. Під час вагітності почала рости "бічна кіста шиї". Мене послали в наш онкодиспансер зробити пункцію. Результат? Ніякий... ніхто нічого не знає, нікому нічого не цікаво. Після пологів я звернулася в міську лікарню, коли кіста стала вже більше чоловічого кулака, і я ходила, прикриваючись волоссям. Головлікар хірургічного відділення, за яким я бігала протягом 2-х тижнів, зробив мені, нарешті, пункцію і послав із двома скельцями в онкодиспансер. Після цього викликав мого чоловіка і почав щось невиразно говорити, що може це рак, а може, ні... Але все-таки потрібна операція. Операція пройшла невдало - анестезіолог не зміг ввести в рот трубку, роздряпавши мені все горло. Після цього я була виписана з порадою звернутися в обллікарню. Знайшовши чудових знайомих, там мене подивилися усі ведучі хірурги й головлікар. Не зробивши практично ніяких дійсно потрібних аналізів, поставивши той же діагноз - бічна кіста шиї, чудово прооперувавши і головне швидко - із посмішками на обличчях виписали з лікарні.

Післямова:

Два роки я живу в Бельгії. Так склалося життя і, слава Богу. Трохи більш півроку тому я звернулася до лікарів із тим, що помітила невеликий горбок на місці колишньої операції. Я була в шоку, але ще страшніше, що самі лікарі були в шоку - вони ніяк не могли зрозуміти, чому рак, що існував уже більш 5-ти років, ніхто не лікував. Рак щитовидної залози і нескінченна безліч дрібних метастазів навколо, лімфовузлів. Мені видалили усі - перед цим зробивши 20 різних аналізів (я не враховую проби крові й сечі - у нас ці аналізи головні). Я знаходжуся на постійному обліку, через кілька днів їду в Намюр, щоб одержати чергову порцію радіойоду. Я народилася заново на цей світ, я можу бачити, як росте наша дитина, ми хочемо ще дітей.

Повірте мені - я не з вадливих людей, просто як же боляче ранить ваша брехня, що так безсоромно красується тут - на вашому сайті. Ви ж самі усе знаєте - "ЛІКАРІ" - ваше наплювацьке відношення до кожного з нас наявне, ваша недбалість, ваша байдужність і часто відверта некомпетентність. І не потрібно говорити про маленьку зарплатню і погану оснащеність. За всі операції вам платимо - ми, хто чим може - магаричами, відмазками від армії, зеленими, цеглою на дачу... Соромно? Думаю, що ні. Наплювати? Упевнена, що - ТАК!

Нічого не змінитися через мій лист. Ніколи і нічого.

Велике вам усім людське спасибі."

Коментар.

Лист цікавий, і, як бачите, опублікований. Цікавий він не особистою думкою про лікарів і всю нашу медицину особи, що його писала, а низкою дуже цікавих проблем, що у ньому порушені:

1. Лікарські помилки і критерії, по яких ми можемо вірогідно судити, чи були вони допущені.

2. Що робити, якщо ви підозрюєте, що лікарські помилки чи недбалість дійсно мали місце?

3. Чи дійсно наша медицина гірше "західної", а якщо гірше, то наскільки й чим?

4. Від чого залежить відношення медпрацівників до пацієнта і якість їхньої роботи?

5. Що робити, щоб підвищити цю якість, нехай не у всьому пострадянському просторі і для всіх, але хоча б для себе і своїх близьких у рамках існуючої системи охорони здоров'я.

Отже, не будемо опускатися до рівня людини, що написала лист, виправдовуватися чи відповідати на образи, а розберемося на його прикладі по суті:

1. Лікарські помилки.

Якщо хтось у дитинстві хворів на запалення легень, а на старості в нього знайшли рак у цій же ділянці, навряд чи він буде стверджувати, що в нього колись цей рак пропустили і він жив із цим раком усе життя. Це очевидно. Відомо так само, що в більшості випадків злоякісні пухлини розвиваються на фоні передракових захворювань, до яких найчастіше відносяться хронічні запальні процеси, доброякісні новоутворення (у тому числі кісти) і посттравматичні зміни (у тому числі і післяопераційні).

Злоякісне переродження передпухлинного захворювання відбувається не всією масою органа чи ураженої захворюванням ділянки, а однієї або, рідко, декількома клітками, що дають острівці злоякісного росту, які тільки згодом відтискують або проростають уражений передпухлинним захворюванням відділ.

Як правило, особливо при об'ємних утвореннях (кісти, доброякісні пухлини), на ранніх стадіях діагностика злоякісного переродження украй важка. Навіть гістологічне дослідження цілком вилученого органа чи ділянки з передраковим захворюванням, багаторазове дослідження різних його зрізів не може дати гарантії, що в зрізи потрапить саме перероджена ділянка. Але дослідження післяопераційного препарату, як макроскопічне, так і мікроскопічне при передракових захворюваннях, тим більш, якщо вони підозрілі на рак, є обов'язковими і проводяться завжди. Про результат дослідження хворих можуть й не сповіщати, якщо дослідження підтвердило попередній діагноз.

З вищесказаного можна зробити висновок: У конкретному випадку, описаному в листі не можна з повною впевненістю стверджувати, коли виник злоякісний ріст і чи були допущені помилки до, чи під час першої операції. У недоступній для діагностики формі вогнище пухлинного росту могло виникнути до операції. Але можливе, що оперативне втручання або післяопераційні зміни спровокували виникнення рака в зміненому і травмованому органі. Якщо гістологічне дослідження вилученої кісти було проведено, а так воно напевно і було, значить хворій просто не пощастило, але лікарі тут не при чому.

Думка бельгійських лікарів із цього приводу або вигадана авторкою листа, або, якщо така думка дійсно була висловлена, свідчить про їхній низький професіоналізм або невиправдано низьку думку про нашу медицину. Не можна так само виключати і своєрідний підхід західних медиків до медицини в цілому. Менеджмент у медицині з їхніх позицій вимагає очорнення конкурентів, самореклами і продажі (у буквальному значенні) як можна більшої кількості послуг, у тому числі і нікому не потрібних консультацій, аналізів, методів дослідження, лікування і так далі. І в них совісті в цьому відношенні значно менше, ніж у наших медиків (у нас це все ще поки, на відміну від них, вважається соромним).


2. Що робити?


Якщо ви підозрюєте, що лікарські помилки або недбалість дійсно мали місце, то це не повинно залишитися без уваги. Допущені порушення повинні бути виявлені і покарані. Керівництво охорони здоров'я всіх рівнів приділяють цьому велику увагу. На колегіях Обласного управління охороною здоров'я (принаймні у нас в області) поіменно розбираються всі занедбані випадки рака, туберкульозу і ряду інших захворювань, навіть якщо ніхто не скаржився. Розслідування звертань і скарг хворих завжди проводиться і, як правило, об'єктивно. Більшість медпрацівників так само в цьому зацікавлені, адже в противному випадку страждає престиж професії.

Від себе скажу, що я сам, будучи лікарем, один раз, коли виникла необхідність, подав скаргу на лікарню, у якій лікувався мій батько, а після підтвердження порушень подав на суд і виграв справу про відшкодування морального збитку.

Як це робиться, я писав у коментарі до попереднього опублікованого на сайті листа (перейти). Те ж саме раджу й авторці листа. Якщо гістологічне дослідження післяопераційного препарату не було проведено, що є грубим порушенням існуючих правил, варто притягти лікарів, що допустили це, до відповідальності.

3. Чи дійсно наша медицина погана?

Може й погана. Але не настільки. А якщо відкинути питання матеріального забезпечення, то наші лікарі, як правило, кращі і грамотніші, ніж лікарі аналогічного рівня закладів на заході. Наші лікарі в їхніх умовах працювати зможуть, а от вони в наших - ніколи! У них лікар, як правило, - менеджер від медицини і технолог від медицини, що без додаткових консультацій, дорогих досліджень і дорогих препаратів кроку ступити не може. А наші лікарі можуть, тому і показники роботи нашої медицини, незважаючи на величезні діри у фінансуванні, не набагато гірші, ніж у них. Вони тільки диву даються, коли до нас приїжджають і бачать, у яких умовах і за яку зарплатню ми працюємо.

Про зарплату і доходи понад зарплату "від вдячних хворих" розмова особлива, тим більш, що авторка листа "пройшлася" із цього приводу. Але вона забула, що крім "дохідних" місць, є ще й звичайні лікарі, існують медичні і лікарські спеціальності, що ніколи ані від кого ніякої подяки не одержують. Хто платить понад зарплату лікарю-рентгенологу за те, що він переглядає кілометри флюорограм при профоглядах і описує рентгенограми хворих, яких він в очі не бачив? Хто платить понад зарплату лаборанту або цитологу? Хто платить лікарю-фахівцю з складних інструментальних методів дослідження, якщо це дослідження входить у перелік обов'язкових при даному захворюванні, а хворий йде на нього з крайнім небажанням після тривалих умовлянь?

І лікують і оперують бомжів, витягнених із канави. Існують цілі напрямки медицини, які "вдячні хворі" відвідують рідко, у яких навіть слова "спасибі" і "до побачення" далеко не завжди почуєш, наприклад протитуберкульозні диспансери і лікарні, в одній із який я працюю.

І не всі заклади охорони здоров'я у нас "центральні" і "клінічні". Є ще рівень дільничний і районний, обслуговуючий в основному сільське населення, якого в нас більшість, і про роботу яких авторка листа напевно навіть не чула. Саме там при зверненні пацієнта лікарі ЗОБОВ'ЯЗАНІ провести всі обстеження по затвердженому для кожного захворювання переліку обов'язкових мінімально необхідних методів, інакше вони будуть покарані. І вони ходять і просять хворих, яким часто все це "до лампочки", пройти те чи інше обстеження. І лікар не може незручного йому пацієнта відіслати "обстежуватися і лікуватися за місцем проживання". Туди всі ці центральні "...магаричі, відмазки від армії, зелені, цегла на дачу..." із зубожінням населення стали попадати ще менше, ніж це було в радянські часи. І нічого, працюють. Зараз поки ще велику частку медичних кадрів складають лікарі і медсестри, що поступали в медичні навчальні заклади ще за радянських часів, по покликанню і через престиж професії, а не за "довгим карбованцем".

Про швидку допомогу взагалі говорити не доводиться - це рабська праця з величезною відповідальністю без якої-небудь винагороди, що б там не казали і які би випадки, "що ганьблять лікарів", не розповідали.

Випадки завжди були і будуть, але вони залишаться випадками, а не правилом. І доказ цьому не гіркий досвід окремих "свідків", як авторка листа, а об'єктивні показники роботи закладів охорони здоров'я і статистичні дані, що свідчать, що не зважаючи на величезні труднощі, недолік або відсутність усього, що може мати недолік чи відсутність, лікують у міру можливостей усіх, хто лікування потребує і допомогу оказують усім, і "платоспроможність" пацієнта при цьому не є вирішальним чинником. У протилежному випадку половина нашого злиденного населення вже б давно "загнулася".

4. Відношення медпрацівників до пацієнта і якість їхньої роботи.

Поки усе ще головну роль у відношенні більшості медпрацівників до пацієнта грають людські якості останнього. Всяка праця повинна бути винагороджена і завжди в нас головною винагородою була і поки залишається чисто людська вдячність лікарю чи медсестрі за їхню працю і повага до них. І цінується це не менше, ніж грошові підношення. Лікар швидше буде бігати протягом 2-х тижнів від якоїсь сволоти з грошовим мішком, ніж від просто хорошої людини, що і хотіла б віддячити лікарю "магаричем" або "зеленими", але не може. Звичайно, купувати необхідні препарати чи витратні матеріали за свої кошти він не буде, але зробить усе, що передбачено його функціональними обов'язками і ще поверх того.

Я не заперечую, медики роздратовані. Роздратовані тим, що багато хто відносяться до них як до "обслуговуючого персоналу". Роздратовані тим, що їхня праця не оцінюється належним чином державою у вигляді гідної зарплати. Роздратовані тим, що немає умов для обстеження і лікування пацієнтів (устаткування, медикаментів). Багато хто на грані зриву, і, буває, зриваються. Але працюють, і, як правило, добре працюють, настільки добре, наскільки це взагалі можливе в тих умовах, у яких ми зараз усі знаходимося.

Так не дратуйте їх іще більше. "Поважайте працю інших і вони будуть поважати вас! - листок із цими словами я вивісив у своєму кабінеті на видному місці - Не соромтеся виражати свою подяку медпрацівникам у будь-якій доступній вам формі." І це зовсім не означає, що ця форма обов'язково повинна бути матеріальною. А якщо навіть і матеріальною, то саме як подяка, а не покупка послуги.

5. Що робити, щоб підвищити якість вашого медобслуговування.

Вибирайте лікаря не тільки як фахівця, але і як людину. Гарних людей серед лікарів багато, більше, ніж серед інших професій. Середнього рівня фахівець, що до того ж гарна людина, буде вам значно корисніший, ніж гарний фахівець без людських якостей, і обстеження з лікуванням у нього обійдуться значно дешевше або взагалі безкоштовно. Але будьте при цьому самі гарною людиною.

А якщо увагу і добре відношення до себе ви не здатні одержати інакше, як за гроші, то задовольняйтеся тим, чого самі заслуговуєте (держава визначила якість цього обслуговування рівнем фінансування охорони здоров'я і зарплатою лікарів), або купуйте "гарні" медичні послуги в тих, хто їх продає. Платіть "за світовими цінами" усім, хто пов'язаний з вашим обстеженням і лікуванням, або їдьте лікуватися за кордон, наприклад у Бельгію.

Але у всіх випадках кінцевий результат буде приблизно однаковим. Адже не тільки наші хворі їдуть за кордон лікуватися, але й навпаки, із-за кордону до нас їдуть, тому що в нас значно дешевше, при тій же якості.

Лікар  Сергій Бондарев.

0

3

"...Дозволу Мінздраву ми ... не одержали..."

29.07.03 Мхайло... . Московська область.

"Шановний Сергій Бондарев! На Вашу статтю "Вакцина від рака". Повідомляю наступне.

Проведення вакцинації можливе! (Див. вкладення). Необхідно організувати групу бажаючих це зробити. Для прийому заявок по Москві і М. області готовий надати свою Е-адресу ... .

З повагою, Михайло ... .

Вкладення до листа:

Шановний Михайло ...! Спасибі за увагу до нашої вакцини. Дивіться наш вебсайт:www.vaccine1.narod.ru Основне призначення нашого препарату для людини - це імунопрофілактика. Філій у нас поки немає на імунізацію потрібно приїжджати до Владивостоку, можливий варіант приїзду нашого лікаря до групи пацієнтів і бажаючих проімунізуватися з метою профілактики. В цьому випадку витрати будуть значно менші, витрати складаються з гонорару лікарю 1000 доларів, квиток на літак туди і назад, вартість вакцини для одного пацієнта 3000 карб., проживання. Подробиці після набору групи. У сайті Ви знайдете докладний дохідливий опис суті дії вакцини, телефони наших лікарів, телефон мого лікаря (4232) 333163 кличуть Тамара Амировна, дзвонити ввечорі після 20-21-го, вона дасть необхідні рекомендації. Відразу обмовлюся дозволу Мінздраву ми поки ще не одержали це обмежує нашу роботу, пацієнти з діагнозом такого захворювання одержували нашу вакцину і слава богу видужали. Якщо Ваша сестра після хіміотерапії тоді не раніш, ніж ч/з півроку чи рік, після хімії наша вакцина не працює. Доза Вакцини готується і підбирається за віком і вагою пацієнта. Право вибору за Вами. З благопобажаннями, Генеральний менеджер Микола Душенкін 29.07.03 14.00 РМ"

Коментар.

Ознайомившись з листом, я, звичайно, відразу ж відвідав і уважно вивчив сайт, на який у листі дано посилання. І от яких невтішних висновків я дійшов:

Перше і головне: Люди, що готували матеріали для вищезгаданого сайту і які пропонують послуги по імунізації "по методу Бритова" мають дуже примарне уявлення про імунологію взагалі і значення імунної системи в етіології й патогенезі різних захворювань зокрема, не говорячи вже про методи приготування живих вакцин. Матеріали сайту, при їхній зовнішній наукоподібності, рясніють безглуздостями і явною безграмотністю з погляду медицини, що перелічувати навіть не має сенсу - місця не вистачить. У мене склалося стійке переконання, що пропонована послуга - чистої води афера, предприйнята безчесними і не дуже освіченими людьми, що вирішили з користю для себе поексплуатувати відчай і потреби пацієнтів. Це так само підтверджує і безглуздий гонорар "лікарю" за подібну послугу -1000 доларів, не враховуючи інші його витрати і вартість "вакцини".

Друге, що випливає з листа, те, що дозволу Міністерства охорони здоров'я на подібну діяльність ці люди не мають. Імовірно, і мати не будуть. З цієї сторони їхня діяльність вже носить кримінальний характер.

Тому я б не радив хворим і їхніми родичами "купуватися" на привабливі пропозиції, витрачати гроші на явно марну (а можливо і шкідливу) для їхнього здоров'я "імунопрофілактику", що пропонують і рекламують на сторінках сайту wwwvaccine1.narod.ru ці люди.

Дуже сподіваюся, що незабаром цими людьми займуться правоохоронні органи.

Лікар, Сергій Бондарев..

0

4

"...Головне - не втратити час."

15.09.03 Марина, адреса невідома.


"Здрастуйте Сергій!

Прочитала ті листи, що вже надійшли на Ваш сайт і вирішила написати.

Я розумію цих людей, скрутно занедужати самим, тяжко і страшно родичам людей, що захворіли, дуже мало інформації, а головне - психологічної підтримки, слово рак у багатьох синонім слова смерть.

Багатьох родичів переповнює образа на лікарів, але лікарі не боги, головне - це правильно і вчасно поставлений діагноз - а далі вже як бог дасть.

Я сама опинилася в схожій ситуації. Раніш ніколи не хворіла і раптом як грім серед ясного неба - страшний діагноз - як мені тоді здавалося - і причина виникнення хвороби - невідома, а хвороба - лімфогранулематоз 3 стадія (Б) - це пухлинне захворювання крові. Два місяці я жила в моторошному страху і думала, що все, мені не виборсатися, стан був дуже тяжкий, але вивчивши купу літератури, в основному в Інтернеті, я своїми очима прочитала, що ця хвороба виліковна, головне вчасно поставити діагноз, почати лікуватися і саме головне - повірити і довіряти лікарям.

Дільничний терапевт не змогла поставити мені правильний діагноз і мурижила мене на лікарняному з ОРЗ цілий місяць, але слава богу я потрапила в лікарню і звичайно лікарям-практикам відразу удалося поставити мені правильний діагноз. Потім було тривале лікування, під час якого я вийшла на роботу, так виявилося легше психологічно це все перенести.

Зараз пройшло вже 2 роки. Хвороба в стані ремісії, сподіваюся що все і далі буде добре. Незважаючи на перенесені курси хіміотерапії й опромінення почуваю себе добре, та я й хімію переносила нормально, головне вірити у себе, у людей, і бути оптимістом, не складати руки. Родичі і друзі, колеги по роботі - усі повинні допомагати хворому справитися з хворобою, особливо під час лікування, треба всіляко підтримувати хворого - а лікарям було б добре наводити позитивні приклади із своєї ж практики. Негативу і так повно, поки лежиш у лікарні і так бачиш стільки горя навколо.

Читаючи в Інтернеті листи людей з діагнозом ЛГМ чи їхніх родичів, я була в жаху - багато хворих у силу своєї неінформованості і незнання складають руки і нічого не роблять - упускаючи коштовний час, у той час коли треба бігти бігцем до лікарів і лікуватися. А багато хто йдуть до шарлатанів і платять їм величезні гроші незрозуміло за що.

Так що моя порада усім: хочете жити - послухайте лікарів-професіоналів і головне самі стежите за своїм здоров'ям, головне не втратити час.

А звинувачувати лікарів у всіх ваших лихах не можна, вони не винні, що хвороба вибрала саме Вас. А лікарі теж люди і теж хворіють так само як Усі.

Мою хворобу навчилися лікувати і величезні успіхи зроблені за останні 5 років, наука не стоїть на місці, будемо вірити, що і рак коли-небудь будуть виліковувати не тільки на 1 стадії хвороби."


Коментар.

Я вдячний жінці, що написала цього листа. У ньому дійсно відзначене все найголовніше, про що повинні знати і що повинні робити не тільки хворі і їхні родичі, але й усі, хто цінує своє здоров'я і здоров'я близьких:

- стежити за здоров'ям;

- вчасно звертатися до лікарів-професіоналів;

- сумлінно лікуватися, виконуючи всі рекомендації лікарів;

- не звинувачувати лікарів у своїх лихах - вони не всесильні;

- допомагати і підтримувати один одного;

- по можливості не кидати роботу і захоплення;

- не складати руки, бути оптимістом.

Доречи, бути оптимістом - це не тільки вірити в сприятливий кінцевий результат хвороби (все ж багато форм рака виліковні, нехай і не завжди, навіть у занедбаній стадії). Головне - щоб хвороба не затуляла собою все те гарне і світле, що є в житті, а навпаки, відкривала очі на цінність і неповторність усього, що нас оточує.

"Скільки б життя ні залишилося, поки воно не закінчилося - воно триває!".

Лікар, Сергій Бондарев..

0

5

"Після операції у мене пропав голос..."

02.04.03 Адреса невідома.

"Здрастуйте, s-bond.

Після видалення кісти в правій щитовидці в січні 2003 р. у мене пропав голос. Поставили діагноз - параліч правої голосової зв'язки.

Питання перше - чи можна відновити голос, яким чином? Якщо ні, то я втрачаю у зв'язку з відсутністю голосу кваліфікацію, не зможу читати лекції.

Питання друге - чи передбачена компенсація, яка?

Спасибі.

З повагою, Марина С."

Коментар.

На перше питання, як і на будь-яке інше питання щодо наслідків оперативного втручання, можуть відповісти тільки фахівці, що добре знайомі з історією Вашого захворювання, особливостями Вашої операції і післяопераційного перебігу. Причин і механізмів, які можуть призвести до післяопераційного ускладнення, може бути безліч. І краще усіх у кожному конкретному випадку можуть розібратися лікарі того лікувального закладу, у якому оперували хворого.

Не покладайтеся на заочні консультації. Якщо Ви не цілком довіряєте лікарям Вашого лікувального закладу (що напевно даремно), зверніться до фахівців іншого лікувального закладу особисто.

А найкраще, спитайте поради, до кого краще звернутися за консультацією з цього приводу, у свого лікуючого лікаря, або будь-якого іншого лікаря лікувального закладу, де Вас оперували. Напевно вони дадуть найбільш правильну пораду з урахуванням Вашого місця проживання.

На питання стосовно компенсацій є три відповіді.

По-перше: Якщо у Вашому лікуванні були допущені грубі помилки або лікарі не попередили Вас про можливі несприятливі наслідки операції, коли Ви давали на неї згоду, то лікуючий лікар і лікувальний заклад, де Вас оперували за законом повинні нести судову відповідальність і відшкодувати заподіяний Вам фізичний і моральний збиток. Якщо Ви вважаєте, що це могло статися і фахівці іншого лікувального закладу, що обстежували Вас, цього не виключають, зверніться до головного лікаря лікувального закладу або до вищестоящого управління охорони здоров'я з проханням провести розслідування. Якщо підтвердиться, що порушення і помилки дійсно мали місце, подавайте в суд.

Але перш ніж це робити, добре подумайте! Якщо виключити недбалість і непрофесіоналізм, що дійсно вимагають покарання, то в медицині залишається ще безліч прикрих непередбачених обставин, що дуже псують життя і нерви не тільки пацієнтам, але і медикам. Організм кожної людини унікальний і до нього немає запчастин. Це не годинник, не телевізор і не пральна машина. Медик, виписуючи самі безпечні ліки, чи щось роблячи пацієнту, навіть самий банальний укол, не говорячи вже про складну операцію, завжди, нехай і з малим ступенем імовірності, може одержати непередбачені ускладнення. І винний у цьому не він, а особливості організму пацієнта або особливості перебігу захворювання, які, найчастіше, неможливо заздалегідь виявити чи вгадати.

По-друге: Якщо Ваше здоров'я, Ваш голос, Ваша професійна придатність застраховані яким-небудь чином у якійсь страховій організації, компанії чи фонді, то Ви повинні одержати відповідні виплати. Зверніться туди. При цьому звертаю Вашу увагу на те, що крім добровільного страхування, може існувати ще й обов'язкове страхування, про яке Ви можете не знати, страхові внески при цьому перераховує організація, у якій Ви працюєте, чи їх вираховують із Вашої зарплати. Для з'ясування подробиць звернетеся в профспілкову організацію за Вашім місцем роботи.

По третє: У залежності від країни, у якій Ви проживаєте, для хворих онкологічними захворюваннями існують різні види пільг, пособій і прямої допомоги. Про організації і фонди, що цим займаються, про види і характер надаваних послуг, пільг, компенсацій, пособій і ін., Вас повинні проінформувати у Вашому лікувальному закладі або Вашій профспілковій організації.

Згодом я постараюся зібрати більш докладну інформацію з цих питань і розмістити на сайті wwwCancer.ic.ck.ua серію статей стосовно правових аспектів онкологічних захворювань.

Бажаю Вам успішного вирішення Ваших проблем і, в остаточному підсумку, якщо не здоров'я, то хоча б благополуччя.

0

6

"Я довідалася, що в моєї бабусі злоякісна пухлина..."

13.11.02 Адреса невідома.

"Добрий день.

У мене питання. Учора я довідалася, що в моєї бабусі злоякісна пухлина. Я ще не знаю на якій стадії, тому що вона живе в іншому місті. Підкажіть, будь ласка, куди я можу звернутися в Києві за допомогою до кваліфікованого лікаря, щоб уточнити хоча б чи можна щось починати у віці 78 років. Буду чекати відповіді.

Заздалегідь вдячна.

Людмила."


Коментар.

Вік сам по собі не впливає на тактику обстеження і лікування онкологічного хворого (як, до речі, і будь-якого іншого). Значення мають не паспортні дані, а загальний стан пацієнта, форма, локалізація і стадія процесу, наявність чи відсутність ускладнень, що супроводжують захворювання.

Тому вибір тих чи інших методів обстеження і лікування в кожному окремому випадку визначаються сугубо індивідуально, після ретельного обстеження хворого. І кращим лікарем, що може надати найбільш кваліфіковану і повну допомогу, є лікуючий лікар-онколог із найближчого онкологічного диспансеру.

Якщо хворий чи його родичі не довіряють своєму лікуючому лікарю, їм потрібно звернутися безпосередньо до завідуючого відділенням або провідного фахівця свого онкодиспансера.

Можлива консультація, обстеження і лікування в профільному онкологічному інституті або центрі, але тільки в тому випадку, якщо пацієнт звернеться туди особисто. При цьому необхідно мати при собі всі результати попередніх обстежень і відомості про застосовуване лікування (аналізи, знімки, висновки, виписки з історії хвороби). Бажане направлення лікувального закладу, де обстежувався і лікувався хворий (онкодиспансера).

У будь-якому випадку повідомте лікуючого лікаря про ваше рішення звернутися в інший лікувальний заклад й уважно вислухайте його думку. Подорож сама по собі може бути більш шкідливою для хворого, ніж очікуваний результат від консультації, а консультація абсолютно непотрібною.

А заочні рекомендації є не тільки безглуздими, але і небезпечними. Жоден сумлінний лікар не буде їх давати. Навіть якщо Ви його "матеріально зацікавите", то, у кращому випадку, він вам розповість самі загальні принципи обстеження й лікування таких хворих, при цьому обов'язково підкреслить, що більш конкретні рекомендації він може дати тільки після ознайомлення з медичною документацією й особистим ретельним обстеженням хворого.

З повагою, лікар С. Бондарев.

0

7

"Спочатку я вважала, що в цьому винні лікарі..."

05.11.02 Адреса невідома.

"Hello s-bond.

Спасибі Вам величезне за створення такого сайту і конкретно такої рубрики як "Листи хворих, їхніх родичів ...", вона дуже допомагає пережити трагедії пов'язані зі смертю близьких людей.

Сьогодні 05.11.02., виповнюється рівно місяць із дня смерті мого маленького сина (4 роки). Причина смерті - лейкоз. Коли рік назад виявили захворювання, лікарі сказали, що воно не занедбане і підлягає лікуванню. Почали лікування, скільки кошмару й жаху ми пережили - лікарні, обстеження, хіміотерапія. Але раптово (!) змінюється група крові з 1 позитивної на 3 негативну (ані в моїх родичів, ані в родичів чоловіка такої групи не було), хвороба загострюється. Після зміни курсу лікування настає ремісія тривалістю три місяці, лікарі в один голос говорять, що все нормально і хвороба відступає. Була можливість їхати до Америки на лікування, але компетентні доктори відговорили, сказавши, що хлопчику набагато краще, і він йде на повне видужання. І от в один день він просто не міг устати з постелі, за одну ніч (!) йому стало гірше, гемоглобін і лейкоцити на нулях, хоча аналізи, незважаючи на поліпшення, робилися постійно, і усе було гарно, як говорили лікарі. По приїзду в лікарню, лікарі, оглянувши його, знаходять двосторонній набряк легень, розкладання печінки й усе - серце не витримало препаратів, що вони навперебій кололи, і він умер. Я дотепер не можу отямитися, незважаючи на те, що в мене ще двоє підростають. Спочатку я вважала, що в цьому винні лікарі, але зараз уже нічого не розумію.

Best regards, Valeria."

Коментар.

Звичайно ж, я співчуваю Валерії. Втратити дитини - це трагедія. І незрозуміло - чому? Хто винний? Що й ким зроблене не так? Як можна було вчинити, щоб цього не сталося? У якім поколінні родичі завинили перед Богом, за чиї гріхи він так карає їхній рід? Питання, питання, питання... І пошук відповідей на ці питання здається життєво важливим.

Я не знаю, яка форма лейкозу була у сина Валерії, яке лікування застосовувалося. Але я знаю, що в кожного досить довго практикуючого лікаря-клініциста різних спеціальностей у практиці зустрічався не один випадок, коли в пацієнта, у якого вкладена величезна кількість зусиль і засобів, уже здавалося б витягненого з того світу і всі небезпеки позаду, раптом настає раптове погіршення стану і смерть. Хоч я сам і не веду хворих, але часто беру участь у лікувальних і реанімаційних заходах у важких хворих, життєзабезпеченні під час операцій, тісно співробітничаю з лікуючими лікарями. Так, це трапляється. Я бачив. І завжди я бачу, що лікарі, що лікували хворого, у таких випадках завжди дуже переживають цю втрату, мучаться сумнівами про те, що щось зроблене не так, що в даному випадку краще, може бути, було б вдіяти якось по-іншому. Призначити інші ліки, застосувати інший метод лікування, зробити операцію (чи відкласти її), або направити в інший лікувальний заклад. І вони відчувають, що родичі померлого хворого якщо і не звинувачують їх прямо, то сумніваються в їхній компетентності, підозрюють у помилках. Але ж усе було зроблено правильно. Чи тільки здавалося, що усе робиться правильно?

А причина в тім, що навіть при найсучаснішому устаткуванні, найпередовіших методах обстеження й лікування медики не можуть цілком, на всі 100% контролювати стан пацієнта і передбачати зміни цього стану в майбутньому. І не тому, що медицина слабка, а тому, що кожен пацієнт унікальний, із своєю індивідуальною чутливістю до медичних препаратів, своїм "запасом міцності" життєво важливих органів і систем, навіть із своєю реакцією на навколишнє оточення, продукти харчування. Коли людина балансує на грані життя й смерті, ремісії й загострення, найневловиміші дріб'язки і найнепередбаченіші обставини (часто такі, які і простежити неможливо) можуть дати поштовх до розвитку подій, яких не чекав ніхто. Потім можна тільки розводити руками, звинувачувати себе або когось. Тому так цінується досвід лікаря і його "професійне чуття". Але і це не завжди рятує.

Медицина ж у цілому ґрунтується на вироблених наукою, перевірених клінічними випробуваннями й досвідом правилах, що називаються лікарською тактикою. Для кожного захворювання, стана чи реакції існує науково обґрунтований, перевірений часом і досвідом порядок дій, які у більшості випадків повинні привести до бажаного результату. Саме в більшості випадків, тобто в пацієнтів з особливостями організму й реакцією на лікувальний вплив, що найбільш часто зустрічаються. Цьому вчать в інституті, цьому присвячені накази по Охороні здоров'я, методичні вказівки й рекомендації, цього досить суворо дотримуються. Тому що саме так можна допомогти більшості хворих. Але ж є і винятки, це ті хворі, яким допомогти не вдається, що "вислизають" від нас, і часто ніхто не може сказати, чому. І ми в більшості випадків не будемо знати цього, тому що все знати неможливо. Можна тільки заднім числом робити припущення й вчитися на гіркому досвіді.

На жаль, шляхи Господні несповідимі, а медицина не всесильна. У даному конкретному випадку, напевно лікарі усе робили правильно і давали слушні рекомендації, виходячи з тих даних, які були в них на той момент, але від цього не легше ані їм, ані Валерії. Люди давно придумали назву подібному непередбаченому розвитку подій - доля. Їй призначено скорятися. Жити далі, дбайливо зберігаючи пам'ять про померлого і вкладаючи в інших дітей усе те краще, що призначалося йому.

0

8

"Рішенням було - цілком змінити своє життя..."

21.10.02 Адреса невідома.

"Здрастуйте!

Моєму чоловіку 27 років. Недавно в нього на руці почала рости родимка. При огляді лікар-онколог сказав, що потрібно її вирізати, результат гістології покаже, рак це чи ні. Поки чекали результатів, він багато думав про причини, що викликали цю хворобу і про те, що потрібно зробити, щоб ЖИТИ. Рішенням було - цілком змінити своє життя, усе почати спочатку: ретельно працювати в області, що любить, і домагатися того, про що мріє, змінити спосіб життя, піти від дружини і знайти нову любов. Усе це зробити дуже важко, боляче. Але він бачить у цій болі єдине джерело сил у боротьбі за життя. Результати гістології показали, що в нього меланома третього ступеня. Лікар сказав, що потрібно робити хіміотерапію, що чоловіку вибирати, робити її чи ні. Чоловік не знав, що вибрати, у результаті відмовився від "хімії": по-перше, багато хто лякали, що це принесе шкоду, а не користь, по-друге, саме цим рішенням він як би сказав собі, що він мобілізувався і готовий боротися. Але тепер він сумнівається, чи було це рішення правильним, усе-таки лікування потрібне. І тепер тупик: куди бігти? Чи робити "хімію", чи поглибитися в народну медицину, чи "лікувати душу", тобто йти до психолога. І ще таке питання: в одній статті було написано, що термін життя при меланомі третього ступеня - п'ять-десять років. Але якщо боротися за своє життя, лікуватися, можна прожити довше і перемогти хворобу?

З повагою, Олена."


Коментар.


У першу чергу хочу висловити співчуття Олені і її чоловіку у зв'язку з тим, що життя поставило їх у таку складну ситуацію.

Щодо головного питання листа "Чи потрібно робити хіміотерапію?", можу сказати тільки те, що найкраще на це питання може відповісти той лікар, що безпосередньо обстежував хворого. Будь-які заочні рекомендації є не тільки безглузді, але й небезпечні. Якщо хворий чи його родичі не довіряють своєму лікуючому лікарю, їм потрібно звернутися безпосередньо до провідного фахівця онкодиспансера чи з'їздити на консультацію у найближчий онкоінститут. І рекомендації лікарів потрібно виконувати обов'язково. Надія на чудо, "народну медицину" - це тільки втрачений час. А думати про душу можна і під час лікування. Та й Бог допомагає тільки тим, хто "сам не плошає".

Що стосується причин виникнення захворювання й пошуків можливості від нього позбутися в зміні способу життя - це зайве й небезпечне філософствування. Що сталося - те сталося по незалежним від способу життя причинам і нашого до нього відношення. Ці причини добре вивчені, є чисто біологічними (читайте на відповідних сторінках сайту).

Ситуація, судячи з листа, ускладнюється тим, що чоловік Олени потрапив (трохи передчасно у зв'язку з обставинами) у типову ситуацію переоцінки життєвих цінностей. У віці 30-35 років у чоловіка зазвичай виникає потреба підбити підсумок досягнутого. Найчастіше цей підсумок не зовсім радісний. Багато що з того, що очікувалося від життя в юності (виділитися в суспільстві, зробити кар'єру, мати успіх у жінок) - не збулося. Щось не склалося, не вийшло. Просто не здатний чи обставини не дозволили. Робота не така цікава, престижна і високооплачувана, знайомства не такі впливові, немає машини, дачі, красивих коханок і т.п. Почати життя спочатку? Але час вже упущений, узяті певні зобов'язання, та й ніякої гарантії немає, що вийде краще. Більшість чоловіків, розведених із дружинами в цей період, потім про це шкодують. Зазвичай чоловік помучиться, посмикається, помотає нерви близьким... і заспокоїться. Зрозуміє, що "краще синиця в руці, ніж журавель у небі". Головне, щоб дружина була любляча, діти здорові і веселі. І чоловік Олени напевно її любить. Просто усе ще хочеться чогось більшого, рожевого, із бантиками й крильцями, або вогненного, палючого. І якщо не зараз, те вже ніколи.

Якщо Олена любить чоловіка, то це її хрест - допомогти йому пережити цей важкий період, допомогти переосмислити життя і прийняти його таким, яким воно є. І сподіваюся, що він це оцінить. Безглуздо починати життя спочатку, потрібно гідно прожити те, котре вже почав. І головне в ньому - близькі люди. Не робити їм зла. Щоб у разі чого залишилася тільки добра пам'ять.

У цьому може допомогти психолог, що зараз є в кожнім онкодиспансері. Варто звернутися до нього і слідувати його рекомендаціям, або попросити його порекомендувати іншого психолога, більш придатного для конкретного випадку.

У будь-якому випадку бажаю Олені і її чоловіку, щоб лікування було успішним, щоб їхні взаємини налагодилися. Олені особисто бажаю мужності й терпимості, а її чоловіку - прожити життя (скільки б його не залишилося) гідно, повноцінно, нехай і не так яскраво, як усе ще поки хочеться.

Лікар С. Бондарев.

0

9

"Безнадійний" випадок

27.09.02. Адреса невідома.

"Я - лікар і ніколи не думала, що виникне така ситуація, коли я нічим не зможу допомогти своєму батькові. Ще рік і місяць назад для нас він був зовсім здоровою людиною, хоча йому вже за 60. Він із тих людей, що терплять до останнього, але до лікаря не йдуть. Усе відбулося буквально за тиждень. Зробив УЗД, при якому знайшли велику пухлину, для мене це був грім серед ясного неба, виявилося, що його вже давно турбувало утруднення сечовипускання і вже 4 місяці (!) як з'явилася якась шишка на сідниці. Чому він нічого не казав? Одне слово й усе могло б бути по-іншому. Думав, що усе обійдеться. Не обійшлося... У лікарню він потрапив, коли було вже пізно. Але ми усе ще сподівалися. Вирішили оперувати, ми знали про ризик і були готові до усього... Стоячі під дверима операційної ми молилися за батька, але хірурги вийшли через 30 хвилин - операцію просто не стали робити. Ми вирішили сказати йому, що операція пройшла успішно. Але через 5 днів, коли батька виписували, і я з мамою на хвилинку вийшла з палати, медсестра сунула йому в руки виписку, де стояв повний діагноз. З цього моменту офіційну медицину він більше не цікавив, його виписали вмирати. Батько не зламався, хоча я не уявляю, як йому це вдається. Пройшов рік, він ще живий і вірить, що видужає. А я знаю, що це неможливо і не можу дивитися йому в очі."

Коментар.

Так, тоскно. Але що поробиш, що сталося, те сталося. Переживати з цього приводу можна довго, але це нікому не допоможе. Навіть тим, хто потрапив у подібну ситуацію. Треба прийняти нову реальність, зробити висновки і вжити заходів до того, щоб цю ситуацію хоча б не погіршити.

Тут ми бачимо три аспекти проблеми:

- Несвоєчасне звернення до лікаря;

- Психологічні проблеми ставлення до того, що вже сталося;

- Проблеми налагодження правильних взаємин між учасниками драми.

Оскільки "історія не терпить умовного способу", тим, кому цікаво почитати про причини занедбаності онкозахворювань і що необхідно робити щоб цього не сталося, я рекомендую відвідати відповідні розділи сайту. Посилання внизу сторінки.

З приводу всього іншого можна відзначити наступне:

Рано чи пізно, передбачено чи непередбачено ми усі зіштовхуємося із ситуацією, коли виникає погроза втрати близьких нам людей або власної смерті. І найчастіше виявляється, що ми до цього не готові. До цього часу ми як страуси ховаємо голову в пісок і хочемо вважати, що ми самі і близькі нам люди будуть жити вічно. Але вічно, на жаль, не живе ніхто.

У кожнім із нас сидять і чекають свого часу небезпечні для життя захворювання. Не говорячи вже про знос організму, який називають старістю. У більшості людей у віці після 50 наявні хронічні хвороби, які у період загострення можуть призвести до смерті.

Ми народжуємося, щоб умерти. Рано чи пізно. Так влаштований світ. Ми можемо тільки зрозуміти й прийняти це як закон природи чи даний богом, покоритися й вчиняти відповідно до нього. І сучасна наука й релігія розглядають смерть як природний процес. І проблеми, що виникають при цьому - це чисто наші, психологічні проблеми.

Звичайно, це не може і не повинно нас радувати, але повинно змусити задуматися про сенс життя, його цінності й достоїнство в усі періоди, навіть у період закінчення. Переглянути своє життя і своє відношення до близьких. Зробити правильні висновки:

- Жити так, щоб не соромно було піти з життя навіть завтра. Намагатися робити більше добрих і безкорисливих справ сьогодні, щоб у людей залишилася тільки добра пам'ять про нас.

- Жити як можна радісніше не дивлячись ані на що, радіти усьому, чому тільки можна. "Сіяти" радість, бадьорість і надію навколо себе, що б не сталося. Не обтяжувати своїми проблемами людей, і в першу чергу близьких.

- Особливу увагу й турботу приділяти людям, імовірність втратити яких найбільша. Зробити їхнє життя як можна більш повним і повноцінним. Допомогти їм зберегти свій звичайний спосіб життя як можна довше. Робити все, щоб вони почували себе потрібними й улюбленими навіть у свої останні дні. І бути з ними поруч у їхню останню мить.

Можливо, батько автора листа прийшов до тих самих висновків, тому і поводиться гідно.

Постарайтеся і Ви. Адже "Скільки б життя не залишилося, поки воно не закінчилася, воно триває!". Погроза закінчення життя - це нормальний природний період цього самого життя. Не потрібно робити з цього трагедію. Потрібно продовжувати жити й допомагати це робити іншим.

Сподіваюся, що в чомусь Вам допоможуть матеріали, розміщені на сайті.

З великою повагою й подякою автору листа,

лікар С. Бондарев.

P.S. 30.09.02

"Здраствуйте. Спасибі за відповідь, хоча я і не думала, що вона буде, і так швидко. Я не проти публікації і, головним чином тому, що хтось, прочитавши мій лист, піде до лікаря вчасно, а не буде тягти до останнього і залишиться живий. Тільки не треба вказувати дійсне ім'я. Я зрозуміла, що людське життя - не така вже й велика цінність у нашому світі, а раніш у мене було багато ілюзій... А щодо смерті - так, кожний з нас обов'язково помре, але на щастя, ми не знаємо, коли це станеться. Найстрашніше - відсутність надії й визначеність термінів.

Ще раз спасибі, А."

0

10

Лист жінки, , яка перенесла рак молочної залози.

10.07.02. Україна, Черкаси.

"Мені 62 роки, маю гарну родину, прекрасного чоловіка, добрих, уважних синів, підростають онуки. Моє захоплення - садово-городні роботи на дачній ділянці. Із задоволенням займаюся кулінарією, люблю смачно й у межах можливого годувати свою сім'ю здоровою їжею. На свята, дні народження членів родини намагаюся приготувати святковий стіл, зібрати всіх рідних і близьких для спілкування. Мені хочеться зробити святковим кожен день життя. Це дорогий мені мікросвіт, що потрібний мені і якому, зазвичай, потрібна я. Незважаючи на пенсійний вік я, медичний працівник продовжую працювати за спеціальністю, одержуючи задоволення й втіху від роботи, від спілкування з пацієнтами, з колегами, з друзями.

Цей великий світ міг перестати існувати для мене ще 19 років тому. Саме тоді, у віці 43 років я знайшла в себе пухлину молочної залози і при ретельному обстеженні в мене не залишилося сумнівів у тому, що це рак.

Перша інстинктивна моя реакція - це страх, що паралізував мене до такого ступеня, що не могла як раніше дихати, говорити, діяти. І навіть зараз, через стільки років, думкою повертаючись в той час, у мене холодіє всі усередині.

Друга реакція - це розпач, бажання забутися, піти від дійсності, замкнутися у своєму лиху, не доставляти своєю хворобою неприємностей оточуючим мене близьким людям. Почалося копання в минулому, бажання встановити причину, яка привела до катастрофи - чому саме в мене виникла ця хвороба. На щастя ці переживання були короткочасними і почало зароджуватися бажання швидше позбутися цієї ракової хвороби, з'явилося бажання боротись за здоров'я, за життя.

Головне, що мене врятувало - це стрімка швидкість ухвалення рішення негайного оперативного втручання. У найближчі три доби від виявлення пухлини я була вже прооперована, мені зробили операцію радикального видалення молочної залози. Незважаючи на те що я лікар, терапевт за фахом, на момент захворювання мої знання з онкології були дуже обмежені, тому я цілком довірилася фахівцям.

Нажаль післяопераційний період ускладнився лімфатичним набряком руки, від чого підсилився мій негативний емоційний настій. Мало того, що в результаті операції з'явився істотний фізичний дефект, позбавилася інтимної жіночої принадності, моя недуга мимоволі стала надбанням оточуючих мене людей. Зрозуміти й відчути все пережите може тільки людина, що побувала в аналогічній ситуації. Сказати, наскільки було подавлене, буквально принижене людське достоїнство - це майже нічого не сказати. У таких стражданнях і тортурах пройшло майже півроку. Гнітив не стільки страх рецидиву самої хвороби, скільки свідомість своєї фізичної неповноцінності, що граничить майже з каліцтвом. Для мене тоді це було важливіше самого життя, як би я за нього не бралася. Виникали думки про пластичну реабілітаційну операцію, але перешкодою на шляху до цього був лімфатичний набряк. Двічі знаходилася на обстеженні в реабілітаційному відділенні Всесоюзного (тепер московського) онкоцентру, спілкувалася з іншими пацієнтками відділення. У результаті проведеного курсу лікування, головним чином психотерапевтичного, поступово притерпілася й адаптувалася до свого нового стану. Звикла до думки: те що зі мною сталося неповоротно і прийнялася сама всіма доступними мені способами відновлювати здоров'я наскільки в той час це було можливе. Займалася лікувальною гімнастикою (спеціальний комплекс вправ для хворих після мастектомії), повторні масажі руки, проводила рекомендоване комплексне лікування лімфатичного набряку руки. У результаті домоглася достатньої компенсації лімфовідтока, рука значно зменшилася в об'ємі, хоча колишніх розмірів не досягла, очевидно був упущений час і в результаті утворилися необоротні зміни фібротизації.

Усе пишу: "Я сама...", а мене починає мучити совість. Нічого мені самій не вдалося б домогтися, адже я не могла навіть упоратися із самої собою, якби не розуміння, чуйне відношення чоловіка, тактовна участь друзів, близьких мені людей. Усе це допомогло мені упоратися з моїм лихом.

Отже, уже майже 20 років я живу і здраствую як повноцінний член суспільства, іноді, а з роками всі частіше, забуваючи про свої вади.

Ця моя сповідь адресована всім молодим і не дуже жінкам, що повинні, зобов'язані запобігти в себе рака молочної залози. З цією метою можу дати свої, перевірені життям поради:

- упорядкувати свій спосіб життя, у родині, розумного режиму праці і відпочинку. Не можна допускати хронічної втоми, завжди необхідно викроїти резерв часу для достатнього сну, пасивного відпочинку;

- регулярно займатися фізкультурою;

- дотримувати правила здорового повноцінного харчування, головним чином за рахунок обмеження жирів тваринного походження і збільшення в раціоні натуральної рослинної їжі. Не переїдати! Не товстіти!;

- створювати навколо себе сприятливу психоемоційну обстановку, виключити із свого кола спілкування людей вам несимпатичних і неприємних;

- виключити необхідність повторних абортів;

- матерям, що годують, опанувати правильну техніку грудного вигодовування дітей;

- щомісяця прощупувати молочні залози і при виявленні будь-якого ущільнення проконсультуватися в онколога;

Сподіваюся мій особистий досвід, вистраждані життям і перенесеною хворобою поради допоможуть багатьом прожити життя повноцінно, без фатальних утрат здоров'я. Якщо ж когось спіткає подібне лихо, не впадайте у розпач, вірте насамперед собі і близьким людям, що не хочуть вас втрачати. Боріть за здоров'я. Щиро бажаю вам успіху!"

Коментар.

Як ми бачимо, через 19 років після операції, жінка почуває себе добре і радіє життю. Щиро бажаю їй дожити до глибокої старості і не зіштовхуватися з тими проблемами, що так попсували їй це життя в минулому.

Висновки, що варто зробити після прочитання цього листа:

1. Рак виліковний, якщо вчасно звернутися до фахівців-онкологів і виконувати всієї їхні рекомендації.

2. Будь-які наші неприємності завжди перебільшені і тому переборні. Треба вірити в себе й у навколишніх близьких людей. Якщо життя змінилося, треба жити по-новому і радіти життю. Радіти завжди є чому.

3. Якщо після лікування виникли ускладнення, потрібно не відкладати боротьбу з ними, інакше вони можуть набути стійкий, необоротний характер.

Що стосується рекомендацій, що дає хвора, то з частиною із них можна погодитися, з частиною - ні.

По-перше, не існує заходів, що з 100% гарантією могли б запобігти рака. Звичайно, треба вести здоровий спосіб життя, не порушувати гормональну рівновагу, але робити це треба легко, не напружуючись, не для того, щоб виключити захворювання раком, а для того, щоб просто бути здоровою. Інакше спрацює емпіричний "закон підлості" - чим більше ти чогось боїшся, тим більше ймовірність, що це відбудеться.

І, безперечно, головне - вчасно виявити рак, якщо він раптом виникне (при ранній діагностиці він виліковний, що ми і бачимо з листа). А головне в ранній діагностиці рака молочної залози - систематичне самостійне обстеження молочних залоз і звернення до лікарів при найменшій підозрі на захворювання.

Лікар С. Бондарев.

0

11

Лист жінки, яка перенесла рак прямої кишки

11.07.02. Україна, Черкаси.

"Пишу вам тому, що розумію, наскільки важко хворіти на рак і як сильно потрібна допомога й підтримка при цьому, як важливо вчинити правильно.

Я занедужала на рак 11 років тому. Наприкінці 1990 року відчула слабкість, стомлюваність, лягла в тубдиспансер в урологічне відділення для обстеження, тому що хворію на туберкульоз нирок з 1981 року. У березні 1991 р. стали боліти ноги, подумала, що це турбує варикозне розширення вен, а через якийсь час з'явився метеоризм і кров у калі. Після перших пологів у мене був геморой, але він те загострювався, те затихав, а тут вже не було ніяких змін, і ось отут я вже подумала й запідозрила щось недобре.

Я сама фельдшер, тому стала ритися в медичних довідниках і енциклопедіях і іншій мед. літературі і сама собі поставила діагноз. Соромно було йти до своїх лікарів, я поїхала в санаторій і там пішла на прийом до гастроентеролога (тому що проктолога там у них не було), у неї великий досвід роботи і по моїх скаргах вона теж запідозрила неладне. Наступного дня вона зробила мені ректороманоскопію і підозри підтвердилися. Я поїхала додому і відразу ж лягла в обласну лікарню, де мені зробили повне обстеження (пальцеве, ректороманоскопію, іригоскопію і взяли біопсію). Через кілька днів був результат, який від мене приховували й направили в онкодиспансер. Так підтвердилася моя підозра, що в мене рак прямої кишки. В онкодиспансері знову всі обстеження підтвердилися і мені запропонували операцію.

Діагноз був страшний тим, що пухлина знаходилась дуже низько, біля сфінктера і тому нічого не можна було зробити, лише тільки екстирпацію прямої кишки і колоностому. Я думала, що взагалі цього не переживу. Перед операцією була променева терапія. Багато хто мені радили поїхати оперуватися в Київ, Дніпропетровськ і інші міста, але я вирішила, що буду вдома, тому що, якщо мені ще потрібно буде звернутися до лікарів, то вони скажуть: "їздіть туди, де оперувалися". І я задоволена тим, що так вчинила.

Я прооперована 8.10.1991 року. Гістологія - Диференційована аденокарцинома. Післяопераційний період був дуже важкий, 18 діб в реанімації боролися за моє життя, вдома ще більш півроку думала не витримаю, упала духом, щодня плакала й хоронила себе. Але помаленьку почала прислухатися до порад лікарів і онкотравників і піднялася духом.

Через 8 місяців приїхала до себе на роботу (я погано себе почувала й хотіла обстежитися, чи немає метастазів) і один із наших хірургів сказав: "Ти чого сидиш вдома, смерті чекаєш? У декількох моїх друзів була така ж операція як і в тебе, так ті лікарі, що вийшли на роботу - ще й зараз живі, а хто залишився вдома вже давно в сирій землі лежать." І я щодня з вдячністю згадую його слова.

Я вийшла на роботу в червні 1992 року, спочатку на 0,5 ставки, а зараз працюю на ставку на своєму колишньому робочому місці от уже десять років, живу вже десять років і увесь час відкидаю від себе думки про хворобу й смерть, намагаюся триматися, не падати духом. Багато хто навіть не знає, що я інвалід II групи й у мене функціонуюча колоностома. З цим дуже важко жити, а ще тяжче приховувати це і робити вигляд, що ти здорова людина. Але я живу повноцінним життям, як всі люди.

Одне хочу сказати: довіряйте своїм лікарям, не бігайте ані по яким бабкам і знахарям, звертайтеся раніше, не затягуйте, слухайте, що вам кажуть лікарі, не шукайте ніяких лазівок, оперуйтеся тільки в онкодиспансерах у фахівців, адже хто знає й бачить більше ніж вони? Я дуже вдячна своєму хірургові й асистенту, анестезіологові і всім співробітникам реанімаційного відділення, де мене виходжували. Це завдяки їм я піднялася духом, живу і почуваю себе повноцінним членом колективу, в якому я працюю."


Коментар.


Судячи тільки з листа, жінці, що написала його, у важкий для неї момент приходилося покладатися тільки на себе і медичних працівників, її колег. Допомогло й те, що вона сама медичний працівник. Як би там не було, хоч по листу й не відчувається, що людина щаслива, однак реабілітація після лікування пройшла успішно, людина живе повноцінним життям, продовжує працювати.

Але я сам додам те, чого не видно по листу, але видно, спостерігаючи за нею зі сторони. Зізнаюся паралельно, що перші два листи для цього сайту я попросив написати добре знайомих мені людей, моїх колег, що дійсно перенесли рак і продовжують працювати. Отож, від себе додам, що з боку ніколи не скажеш, що в цієї людини є якісь проблеми. Напевне, це сама весела, активна і товариська людина нашого хірургічного відділення. І ті, хто працює у нас менш 10 років, дійсно навіть не підозрюють, що їй довелося перенести і що в неї щось не так із здоров'ям і фізіологічними відправленнями. Крім того, у неї велика родина, якою (із її слів) вона дуже задоволена, але яку їй доводиться цілком обслуговувати, і двоє улюблених онуків. І хоч вона часто скаржиться на велике навантаження й труднощі у родині, але робить це без злості і навіть схоже, що вона цим пишається.

Я не підказував авторам цих листів, що їм потрібно писати. Мені самому було цікаво, про що і як можуть повідати навколишнім ці люди. І авторка цього листа, у першу чергу, хоче сказати вам, читачі, про те, що лікуватися треба у своїх, найближчих до вас онкологів. І я з нею цілком згодний. Саме вони мають можливість повно й всебічно вас обстежити, саме до них можна звернутися в найкоротший термін при будь-яких проблемах, саме вони будуть за вами спостерігати після лікування, саме в них можна отримати відповіді на самі термінові й актуальні питання.

Лікар С. Бондарев.

0

12

Люди, не падайте духом. Очень много людей победили эту болезнь. Читайте и верьте в свои силы. Не сдавайтесь перед болезьнью. Рак можно вылечить. В дополнение и добавление оптимизма советую почитать кто и как излечился от рака. http://cancer.lviv.ua/index.php?option= … mp;lang=uk Даже рак легких не приговор. Главное не паниковать и не падать духом.

0


Вы здесь » Твій світ » Рак... Життя триває » Листи хворих, їхніх родичів і знайомих


Рейтинг форумов | Создать форум бесплатно